Asset Publisher
Zanocuj w lesie
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.
To obszar, na którym możesz biwakować.
Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania
z udostępnionych na ten cel terenów.
Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.
Miłego obcowania z lasem!
Tu możesz wypełnić ankietę dotyczącą obszaru "Zanocuj w lesie"
Pamiętaj
w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność, jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne.
Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.
Nadleśnictwo Brzozów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zobacz mapę wyznaczonego obszaru
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).
- zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu (załącznik poniżej)
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Informacje o okresowych zakazach wstępu znajdują się tutaj. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu, oznaczone one są w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew.
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Wyznaczone miejsca do rozpalenia ogniska: https://brzozow.krosno.lasy.gov.pl/en/gdzie-zapalic-ognisko .
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- zasady bezpiecznego korzystania z lasu: https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
- czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym odbywają się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę wyślij na adres brzozow@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Podaj następujące dane:
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- telefon kontaktowy,
- mail kontaktowy,
- liczbę nocy (daty),
- liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Asset Publisher
Pamięć ukryta w kamieniu.
Pamięć ukryta w kamieniu.
W dniu 29 września, w brzozowskim lesie miała miejsce ceremonia prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego.
Podczas uroczystości zaprezentowano tablicę informacyjną usytuowaną na potężnym głazie piaskowca, tuż przy wejściu na cmentarz. Na tablicy, w kształcie nawiązującym do macewy , czyli tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego, znajduje się inskrypcja w języku polskim i hebrajskim oraz nowoczesna forma upamiętnienia w postaci kodu QR, odsyłającego do szerszej charakterystyki nekropolii w Brzozowie, umieszczonej na portalu zabytek.pl.
Cmentarz został upamiętniony w ramach programu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej” realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceremonia natomiast realizowana była we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach lokalnej współpracy organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Brzozów, na gruntach którego znajduje się cmentarz, a także instytucje zaangażowane w propagowanie kultury, budowanie relacji społecznych i upamiętnianie historii: Towarzystwo Przyjaciół Brzozowa Zdroju, Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie oraz Brzozowski Dom Kultury.
Ceremonię poprzedzały warsztaty edukacyjne prowadzone przez edukatora Muzeum POLIN, zaznajamiające dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie z zapomnianą historią miasta, a także elementami kultury i tradycji żydowskiej.
W samej ceremonii uczestniczyli goście: Naczelny Rabin Górnego Śląska, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowego Instytutu Dziedzictwa a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy szkół oraz instytucji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu. Mimo niesprzyjającej aury w wydarzeniu brały udział także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie. I to nas wszystkich: organizatorów i gości niezwykle cieszyło, ponieważ to właśnie młode pokolenie buduje swoją tożsamość i będzie przekazywać pamięć o historii miejsc swoim następcom.
Ceremonia realizowana jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści; Priorytet 2 Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich), możliwego dzięki grantowi udzielonemu Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Cmentarz położony jest na granicy Brzozowa i Starej Wsi. Co ciekawe, o jego istnieniu podają zapiski i wspomnienia brzozowskich Żydów, brak jest natomiast wskazań co do jego lokalizacji choćby na starych mapach katastralnych. Cmentarz używany był najprawdopodobniej w XIX wieku. Dotychczas nie odnaleziono dokumentów archiwalnych dotyczących nekropolii. Istnienie cmentarza odkryto zaledwie kilka lat temu. Na terenie leśnym odnaleziono wówczas także fragmenty macew, czyli płyt nagrobnych, z napisami w języku hebrajskim. Wtedy też fundacja Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries (HFPJC) i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego ogrodziła i oznakowała teren. W 2022 roku dzięki współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Nadleśnictwa Brzozów cmentarz został oznaczony pamiątkową tablicą. Ceremonia prezentacji oznakowania wraz z poprzedzającymi ją warsztatami edukacyjnymi jest swego rodzaju ukoronowaniem procesu odzyskiwania pamięci o cmentarzu.