Asset Publisher
Zanocuj w lesie
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.
To obszar, na którym możesz biwakować.
Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania
z udostępnionych na ten cel terenów.
Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.
Miłego obcowania z lasem!
Tu możesz wypełnić ankietę dotyczącą obszaru "Zanocuj w lesie"
Pamiętaj
w lesie w którym zamierzasz nocować występują duże drapieżniki takie jak niedźwiedź i wilk. Spotykając się z nimi należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. W okresie wczesnowiosennym unikaj gęstych młodników, gdzie ograniczona jest widoczność, jak również okolic jaskiń czy innych miejsc gdzie może być zlokalizowana gawra niedźwiedzia. Naruszenie tej strefy, szczególnie w przypadku zajęcia jej przez niedźwiedzicę z młodymi może być bardzo niebezpieczne.
Na obszarze możesz spotkać się z brakiem zasięgu telefonicznego. Sugerujemy pobranie i zainstalowanie aplikacji „RATUNEK” , dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.
Nadleśnictwo Brzozów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mBDL, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zobacz mapę wyznaczonego obszaru
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).
- zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu (załącznik poniżej)
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Informacje o okresowych zakazach wstępu znajdują się tutaj. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu, oznaczone one są w terenie żółtymi tablicami: Uwaga ścinka drzew.
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Wyznaczone miejsca do rozpalenia ogniska: https://brzozow.krosno.lasy.gov.pl/en/gdzie-zapalic-ognisko .
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ . Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- zasady bezpiecznego korzystania z lasu: https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3
- czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym odbywają się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa, Prośbę wyślij na adres brzozow@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Podaj następujące dane:
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- telefon kontaktowy,
- mail kontaktowy,
- liczbę nocy (daty),
- liczbę osób,
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Asset Publisher
Asset Publisher
Hodowla Lasu
Hodowla Lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.
Nadleśnictwo Brzozów posiada własną bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona, w skład której wchodzą:
- wyłączone d-stany jodłowe -51 ha,
- wyłączone d-stany modrzewiowe -3 ha,
- gospodarcze d-stany bukowe -129 ha,
- gospodarcze d-stany modrzewiowe -1ha,
- gospodarcze d-stany jodłowe -158 ha,
- gospodarcze d-stany dębowe -4 ha,
- gospodarcze d-stany czereśniowe -1ha
1. W posiadanej bazie nasiennej wyróżniono 11 drzew doborowych, w tym 4 czereśniowe i 7 modrzewiowych.
2. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowano bloki upraw pochodnych:
- 23 ha - uprawa pochodna jodłowa pochodzenia naturalnego
- 81 ha - uprawy pochodne jodłowe
- 28 ha - uprawy pochodne bukowe
3. Nadleśnictwo posiada własne gospodarstwo szkółkarskie składające się z pięciu szkółek gospodarczych o łącznej pow. produkcyjnej 2,61 ha, produkujące rocznie około 400 tys. sadzonek wykorzystywanych do odnowień i zalesień.
4. W ramach pielęgnacji lasu wykonuje się średnio rocznie około:
- 200 ha pielęgnacji upraw,
- 68 ha czyszczeń wczesnych,
- 321 ha czyszczeń późnych.
Prace odnowieniowe obejmują średnio 32 ha rocznie pod osłoną d-stanu, poprawki i uzupełnienia około 5 ha, rocznie uznaje się też około 20 ha odnowień naturalnych.