Wydawca treści
Przy Brzozowie i Sanoku utworzone zostaną lasy o zwiększonej funkcji społecznej!
Nadleśnictwo Brzozów wspólnie z Zespołem Lokalnej Współpracy ustaliło lokalizacje lasów o zwiększonej funkcji społecznej. To lasy w których leśnicy będą gospodarować nieco inaczej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób je odwiedzających.
W lasach o zwiększonej funkcji społecznej działania, jakie wykonywać będą leśnicy służyć będą zachowaniu krajobrazu leśnego takim, jakim odwiedzający las widzą go dziś. A ludzie nie lubią dużych zmian. Z badań dotyczących preferencji osób odwiedzających las wynika, że odwiedzający cenią las różnorodny, wielogatunkowy, ale też taki, po którym można swobodnie się poruszać. Nasze lasy takie właśnie są i takie zostaną, ale to nie oznacza zupełnego braku działań – zastrzega Małgorzata Kaczorowska, konsultant do spraw społecznych w Nadleśnictwie Brzozów. Leśnicy oprócz swoich podstawowych obowiązków czyli dbania o trwałość lasu i jego dobrą kondycję, na terenie lasów o zwiększonej funkcji społecznej będą wykonywali zabiegi pielęgnacyjne i pozyskiwali drewno, ale w taki sposób, aby znacząco nie zmieniać obrazu lasu. Wszystkie zabiegi będą więc mniej intensywne niż w lasach gospodarczych, a prace związane z pozyskaniem drewna będą się koncentrowały w miesiącach zimowych, wtedy gdy las jest najmniej odwiedzany przez turystów. Leśnicy, jak do tej pory będą również dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających trasy i ścieżki leśne. Mamy nadzieję na współpracę z lokalną społecznością w zakresie realizacji potrzeb dotyczących wyposażenia ścieżek leśnych w tablice, czy małą infrastrukturę drewnianą – dodaje Małgorzata Kaczorowska.
Kto wypracował lokalizację lasów o zwiększonej funkcji społecznej? Zespół Lokalnej Współpracy, czyli grupa osób z różnych środowisk – stowarzyszeń, organizacji i instytucji działających w zasięgu Nadleśnictwa. Zespół został powołany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów w celu prowadzenia dialogu i konsultowania różnych zagadnień z zakresu gospodarowania lasami. Staraliśmy się odtworzyć jak najpełniejszy wachlarz osób w bardzo różnorodny sposób patrzących na las i z niego korzystających – mówi Artur Królicki, Nadleśniczy. I ta różnorodność przynosi owoce, ponieważ pozwala dostosować nasze działania do potrzeb bardzo różnych grup społecznych. Zarówno skład zespołu jak i jego działania można śledzić na stronie Nadleśnictwa Brzozów, w dziale informacje, w zakładce zespół lokalnej współpracy. Tutaj znajdują się również szczegółowe mapy obrazujące obszary lasów wytypowane w ciągu prac zespołu.
Określone przez Zespół oraz Nadleśnictwo lokalizacje lasów o zwiększonej funkcji społecznej zostaną uwzględnione podczas tworzenia podstawowego dokumentu planistycznego w Nadleśnictwie jakim jest Plan Urządzania Lasu. W nowym planie, który zacznie obowiązywać w roku 2027 lasy o zwiększonej funkcji społecznej zyskają status gospodarstwa lasów oddziaływania społecznego, a tym samym będziemy mogli wprowadzić w życie to, co dziś wspólnie wypracowaliśmy – podsumowuje Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Brzozów.