Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna archeologia

Leśna archeologia

Na „Zamczysku” w Sanoku – Białej Górze prowadzone są obecnie badania archeologiczne, kierowane przez p. Piotra Kotowicza (Muzeum Historyczne w Sanoku), przy udziale studentów i doktorantów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Leśne stanowisko archeologiczne na szczycie jednego z wzniesień od wielu lat znajduje się pod opieką miejscowego leśniczego leśnictwa Liszna p. Marka Wilka. Na podstawie dotychczas odkrytych przedmiotów, gródek rycerski „Zamczysko" jest datowany na przełom XIII i XIV wieku. To pierwsze w pełni udokumentowane prace, które doprowadziły do odnalezienia ponad 350 zabytków metalowych i wielu innych, głównie ceramicznych. Najciekawsze znaleziska to niewątpliwie srebrny grosz praski Jana I Luksemburskiego, bity w latach 1310-1346 i dwie ostrogi, zachowane niemal w całości. Najwięcej jednak jest grotów żelaznych używanych do okuwania strzał i bełtów kusz. W północno – zachodniej części gródka natrafiono na ślad po drewnianym palu, będącym zapewne częścią umocnień.

 

tekst i zdjęcia: TM (2014-07-18)