Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Jak co roku 10 września kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz i organizacji ziemi sanockiej a także leśnicy, harcerze i uczniowie szkół zgromadzili się przed pomnikiem  w Bykowcach k. Sanoka aby uczcić pamięć sześciu poległych żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora, którzy zginęli podczas wojny obronnej 1939 roku właśnie w tej miejscowości.
 

To w Bykowcach  10 września 1939 roku miała miejsce potyczka tylnej straży Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z najeźdźcą hitlerowskim, zadając mu spore straty. Z racji ogromnej przewagi liczebnej oddziałów niemieckich pozycji obronnych nie dało się utrzymać. W tej sytuacji porucznik Zaremba, sam pozostając na stanowisku, rozkazał wycofać się swoim żołnierzom. Po wyczerpaniu amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców i zastrzelony przez niemieckiego oficera.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele w Bykowcach. Następnie wszyscy uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik ku czci poległych żołnierzy. Po powitaniu gości przez gospodarza uroczystości Panią Annę Hałas, Wójt Gminy Sanok, uczestnicy obchodów mieli okazje wysłuchać ciekawej prelekcji Pana Piotra Kity, historyka z Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, który przybliżył obecnym tragiczne fakty z września 1939 roku. Bardzo liczne w tym roku delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, weteranów i kombatantów, służb mundurowych, leśników, harcerzy szkół oraz innych organizacji złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Tradycją obchodów jest również uroczysty przemarsz uczestników ma miejscowy cmentarz, gdzie pochowano poległych żołnierzy. W środkowej części cmentarza znajduje się mogiła ppor. Mariana Zaremby, natomiast w jego północnej części, w grobowcu zbiorowym, pochowani są pozostali żołnierze.  Modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogdan Blama, proboszcz parafii Sanok- Olchowce.  Wzruszającą część obchodów- apel poległych poprowadziła podporucznik Martyna Kosiorowska z 21-go Batalionu Logistycznego im. Gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21-szej Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Doniosłą rangę uroczystości zapewniła kompania honorowa 21 Batalionu Logistycznego im. Gen. Brygady Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Oprawę muzyczną tworzyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej  z Pakoszówki.

Głównym organizatorem uroczystości byli Wójt Gminy Sanok przy udziale 21 Batalionu Logistycznego im. Gen. Brygady Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.