Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

    Na terenie Nadleśnictwa Brzozów znajduje się 17 pomników przyrody. Przeważają pojedyncze drzewa.

  • Jd – szt.1 – leś. Niewistka
  • Md – szt.1– leś. Przysietnica
  • Db – szt.5 – leś. Przysietnica, Podlesie, Trepcza
  • So – szt.2  –  leś. Niewistka, Grabownica
  • Jś – szt.1  – leś Tyrawa Wołoska                      
  • Bk – szt.4 - leś. Tyrawa Wołoska,
  • Lp – szt.1 – leś. Dobra                                                                                                                    Występują także dwie wychodnie skalne „Mały Kamień" (leś. Bykowce)i „Duży Kamień" (leś. Bykowce).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXII Submisja Drewna

XXII Submisja Drewna

We wtorek 23 lutego, w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Oferty złożyło 19 firm z Polski, Włoch, Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji.

Do sprzedaży, na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu, wystawiono 1 781 metrów sześciennych drewna, przeznaczonego do wykorzystania głównie w przemyśle okleiniarskim i lutniczym. Oferowany surowiec to drewno dębowe – 1172 m3, jaworowe – 201 m3, jesionowe – 192 m3, modrzewiowe – 130 m3, bukowe – 70 m3, olchowe – 9 m3, wiązowe – 6 m3 i klonowe – 2 m3.

Po raz pierwszy na tegorocznej aukcji wystawiono do sprzedaży drewno modrzewiowe, które sprzedało się w całości, potwierdzając zapotrzebowanie na surowiec najwyższej jakości.       

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2 026 zł/m3, przy czym najdroższe było drewno dębowe – 2 607 zł/m3. Najwyższa cena zaoferowana za rezonans jaworowy, pochodzący z Nadleśnictwa Baligród, wyniosła 22 621 zł/m3.

Obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, podsumowując przetarg, pogratulowała odbiorcom udanych zakupów a leśniczym i brakarzom podziękowała za pracę włożoną w przygotowanie atrakcyjnej oferty, przekładającej się na zasłużony sukces.

Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Masłowski