Wydawca treści
NARADA URZĄDZENIOWA W NADLEŚNICTWIE BRZOZÓW
28 marca w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów odbyła się narada urządzeniowa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wykonawcy planu, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Krakowa, organizacji pozarządowych, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Nadleśnictwa, a także sami leśnicy. Narada urządzeniowa otwiera proces debaty publicznej nad planem działań gospodarczych tworzonych dla Nadleśnictwa Brzozów na lata 2027-2036.
Naradę rozpoczęła prezentacja Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów Artura Królickiego charakteryzująca Nadleśnictwo oraz opisujące działania wykonane przez tą jednostkę w mijającym dziesięcioleciu. To działania zarówno z zakresu gospodarki leśnej jak i współpracy z samorządami, instytucjami i stowarzyszeniami w zakresie ochrony przyrody oraz udostępniania lasów. Efektem tej współpracy jest m.in. wyodrębnienie propozycji lasów o dominującej funkcji społecznej, którą wypracował Zespół Lokalnej Współpracy przy Nadleśnictwie Brzozów. Następnie kierownik Zakładu Ochrony Lasu Jarosław Plata podsumował zagadnienia dotyczące stanu zdrowotnego brzozowskich lasów. W dalszej części narady Zastępca Dyrektora krakowskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Jan Lach, przedstawił założenia do powstającego planu oraz harmonogram prac, jakie będą wykonywane. W pierwszej kolejności wykonawca dokona inwentaryzacji stanu lasu w terenie. Następnie, w trakcie prac kameralnych ustalone zostaną zadania dla poszczególnych obszarów lasu. Całość prac nad planem łącznie z procedurami jego konsultacji i zatwierdzenia ma zamknąć się w terminie 31 grudnia 2026 roku. Ostatnie wystąpienie Naczelnika wydziału Urządzania Lasu, Ireneusza Kimli, dotyczyło aspektów prawnych związanych z oceną oddziaływania na środowisko planów urządzania lasu.
Konsultacje społeczne nad powstającym planem to ważny etap jego tworzenia. Sama debata odbywa się zarówno w czasie narady, podczas której mona składać wnioski do założeń planu, jak i po upublicznieniu protokołu z jej przebiegu. Protokół z narady na temat założeń do planu urządzenia lasu zostanie upubliczniony w ciągu 30 dni w Biuletynie Informacji Publicznej RDLP w Krośnie oraz Nadleśnictwa. Następnie w terminie 21 dni można będzie składać pisemne wnioski do założeń planu. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie planuje również uruchomienie webinariów wyjaśniających zarówno sam proces leśnego planowania jak i zasady jego konsultacji wśród społeczeństwa.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kaczorowska