Wydawca treści Wydawca treści

oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Brzozów, jak wszystkie jednostki Lasów Państwowych realizuje działalność edukacyjną w ramach swojej statutowej działalności. Lasy państwowe i leśnicy inicjują liczne akcje edukacyjne zwiększając świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych i kształtując postawy sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi.

W ramach działań edukacyjnych opowiadamy o lesie, o jego różnorodności i złożoności, a także o wielorakich funkcjach jakie pełni las – krajobrazowych, środowiskowych, ekologicznych, produkcyjnych, rekreacyjnych i kulturotwórczych.
Zwracamy uwagę na drewno, które jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, ma wiele zastosowań we współczesnym świecie  i jest odpowiedzią na potrzebę życia w zgodzie z naturą i zrównoważonego korzystania z jej zasobów.

Pokazujemy, jak leśnicy gospodarują w lasach. Akcentujemy fakt, że podążamy krok za naturą dbając o trwałość lasu i jego dobrą kondycję. Dostarczanie drewna na rynek, choć jest ważnym zadaniem leśników, nigdy nie przesłania nam potrzeb przyrodniczych, zarówno w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, jak i wielorakich funkcji jakie pełni las.

Opowiadamy o tym, co znajduje się w lesie: o drzewach i krzewach, grzybach, o zwierzętach. Pokazujemy, jak zmienia się przyroda w poszczególnych porach roku. Przedstawiamy procesy jakie zachodzą w tym złożonym ekosystemie i naszą w nim rolę.

Działania edukacyjne – pogadanki, prelekcje, zajęcia w terenie, stoiska edukacyjne czy też konkursy – dostosowujemy do grup wiekowych i zapotrzebowania szkół i jednostek oświatowych.

Edukacją leśną w Nadleśnictwie Brzozów zajmuje się Krzysztof Filak tel. 600 827 066
mail krzysztof.filak@krosno.lasy.gov.pl

 

Szkoły i inne instytucje odwiedzające Nadleśnictwo Brzozów i biorące udział w zajęciach edukacyjnych przez nas organizowanych powinny podpisać stosowne oświadczenie, wzór w załączeniu.

 

Zachęcamy Państwa do pobrania przygotowanych przez nas pomocy dydaktycznych.
Przydadzą się podczas wycieczek do lasu, zarówno dzieciom jak i dorosłym:
 

7wspaniałychdrzew

 

do pobrania:

1) Oświadczenie

2) Porozumienie

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Karpaty Zaklęte w Drewnie

Karpaty Zaklęte w Drewnie

Niewątpliwie, w drewnie zaklęta jest kultura i historia naszego regionu. Wielość zastosowań drewna znalazła odzwierciedlenie w bogatej ofercie imprezy plenerowej „Karpaty zaklęte w drewnie” organizowanej prze Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku we współpracy z okolicznymi Nadleśnictwami.   

Nadleśnictwa Brzozów, Rymanów i Bircza w zorganizowanych przez siebie stoiskach pokazały wielość funkcji lasów i ich nieocenioną rolę. W zaaranżowanym przez Nadleśnictwo Bircza lesie zaprezentowano eksponaty wielu gatunków roślin i zwierząt, jakie występują w naszym regionie. Nadleśnictwo Rymanów przedstawiło gry i zabawy związane z wykorzystaniem drewna: dzieci miały okazję zbudować drewniany dom, a dorośli przypominali sobie zawody związane z drewnem i zapisywali jego cechy.
Strefa zabawy zorganizowana przez Nadleśnictwo Brzozów miała charakter piknikowy. Pod ocienieniem namiotu, na kocykach, leśni edukatorzy wraz z dziećmi układali leśne puzzle i zgadywanki. Mali artyści tworzyli swoje obrazy na krążkach drewna i poznawali tropy zwierząt.

W związku z obchodzonym przez Lasy Państwowe jubileuszem 100 -lecia zaprezentowano także wystawę dotyczącą kulturotwórczej roli lasu i historii leśnictwa w Polsce.

Akcentem wieńczącym imprezę był pokaz filmu „Loret - leśnik z charakterem” zrealizowanego przez TV Obiektyw. Obraz ukazuje losy Adama Loreta, jaślanina, pierwszego Dyrektora Lasów Państwowych.

- Karpaty Zaklęte w Drewnie to niezwykłe wydarzenie o ustalonej już renomie. Z racji samego tematu imprezy oraz historii naszego regionu  ma dla nas wartość priorytetową. Karpaty zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym są bardzo ściśle związane z lasem, a także i z drewnem. Bardzo nam zależy aby pokazać uczestnikom ogrom tych powiązań - mówi Paweł Biernacki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów. - Cieszę się, że w roku tak ważnego dla nas jubileuszu mogliśmy zaprezentować szerokiej publiczności sylwetkę Adama Loreta. Pierwszy Dyrektor Lasów Państwowych był wizjonerem i człowiekiem wielkiego formatu, z którego autorytetu czerpiemy do dzisiejszego dnia  – podkreśla Nadleśniczy

Podczas imprezy swoje stoiska zaprezentowali twórcy regionalni, koła gospodyń wiejskich, Straż Pożarna i GOPR. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, warsztatach z lirą korbową czy też spróbować leśnej kuchni. Muzyczną oprawę zapewniły koncerty znamienitych twórców: Kapeli Drewutnia, Joli Tubielewicz z zespołem oraz folkowo-rockowego zespołu Rzepczyno.
 

Zdjęcia

Małgorzata Kaczorowska – Nadleśnictwo Brzozów

Jakub Masłowski – Nadleśnictwo Bircza