Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000.

Na terenie Nadleśnictwa Brzozów wyznaczono obszary zaliczone do Sieci Natura 2000:

Obszary specjalnej Ochrony Ptaków(OSOP)

Ostoja ta obejmuje główne pasmo Gór Słonnych (pow. Nadleśnictwa Brzozów – 6 727,67 ha). Jest to obszar lęgowy dla orła przedniego, puszczyka uralskiego, orlika krzykliwego a także bociana czarnego. Występuje tu co najmniej 28 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOOS)

* Obszary Ochrony Siedlisk „Góry Słonne" w przeważającej części pokrywają się z Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków „Góry Słonne" Zajmują powierzchnie 550 880 ha; w tym Nadleśnictwa Brzozów 6 429 ha. Przedmiotem ochrony są siedliska przyrodnicze (na terenie Nadl. Brzozów m.inn. siedlisko żyznych buczyn górskich, kwaśnych buczyn górskich  grądu środkowoeuropejskiego), długa lista chronionych gatunków roślin i zwierząt wymienionych w dyrektywie siedliskowej.

* Specjalny obszar ochrony siedlisk „Kościół w Dydni"

Na obszarze tym (Nadleśnictwo Brzozów 102,35 ha) znajduje się największa znana na Podkarpaciu kolonia rozrodcza nocka dużego (Myotis myotis). Jej liczebność waha się w granicach 200-380 osobników.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POSZUKIWANY KŁUSOWNIK! Uwaga drastyczne zdjęcia

POSZUKIWANY KŁUSOWNIK! Uwaga drastyczne zdjęcia

W dniu 14 października 2019 w godzinach porannych leśniczy leśnictwa Blizne na działce rolnej wchodzącej w skład oddziału 96 ujawnił ubitą tuszę jelenia, najprawdopodobniej byka. Jak się okazało ok. 30 m od skraju lasu, na przyleśnej łące jeleń był zakopany i częściowo przykryty ziemią. Prawdopodobnie tusza w całości była przysypana ziemią, ale z wierzchu została odsłonięta przez buchtujące dziki. W części przedniej tuszy stwierdziliśmy otwór powstały najprawdopodobniej po wlocie kuli. Drugi podobny otwór stwierdziliśmy na części brzusznej. Cechy te wskazywały, że jeleń został skłusowany przy użyciu broni. Niezwłocznie o tym fakcie powiadomiona została policja.

Na miejsce przyjechała grupa operacyjna KPP z Brzozowa, która wykonała czynności procesowe. Jeleń został odkopany i wyciągnięty z dołu. Wówczas potwierdziło się, że jest to jeleń byk, bez głowy. Z oględzin tuszy wynikało, że kula po strzale nie przeszła przez tuszę. Tuszę jelenia rozcięto i po wnikliwym poszukiwaniu znaleziono zniekształcony pocisk, co potwierdziło, że jeleń został skłusowany przy użyciu broni myśliwskiej. Drugi otwór w części brzusznej powstał najprawdopodobniej wskutek buchtowania dzików. Pocisk został zabezpieczony do dalszych badań. Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie.