Zasoby leśne

Na obszarze Nadleśnictwa Brzozów dominującym typem gleb są gleby brunatne. Stanowią one 70% powierzchni nadleśnictwa. Wśród nich przeważają gleby brunatne wyługowane i brunatne kwaśne, rzadziej zaś spotykane są gleby brunatne właściwe i rankery brunatne.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Brzozów posiada certyfikat PEFC

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXII Submisja Drewna

XXII Submisja Drewna

We wtorek 23 lutego, w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Oferty złożyło 19 firm z Polski, Włoch, Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji.

Do sprzedaży, na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu, wystawiono 1 781 metrów sześciennych drewna, przeznaczonego do wykorzystania głównie w przemyśle okleiniarskim i lutniczym. Oferowany surowiec to drewno dębowe – 1172 m3, jaworowe – 201 m3, jesionowe – 192 m3, modrzewiowe – 130 m3, bukowe – 70 m3, olchowe – 9 m3, wiązowe – 6 m3 i klonowe – 2 m3.

Po raz pierwszy na tegorocznej aukcji wystawiono do sprzedaży drewno modrzewiowe, które sprzedało się w całości, potwierdzając zapotrzebowanie na surowiec najwyższej jakości.       

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2 026 zł/m3, przy czym najdroższe było drewno dębowe – 2 607 zł/m3. Najwyższa cena zaoferowana za rezonans jaworowy, pochodzący z Nadleśnictwa Baligród, wyniosła 22 621 zł/m3.

Obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, podsumowując przetarg, pogratulowała odbiorcom udanych zakupów a leśniczym i brakarzom podziękowała za pracę włożoną w przygotowanie atrakcyjnej oferty, przekładającej się na zasłużony sukces.

Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Masłowski