Zasoby leśne

Na obszarze Nadleśnictwa Brzozów dominującym typem gleb są gleby brunatne. Stanowią one 70% powierzchni nadleśnictwa. Wśród nich przeważają gleby brunatne wyługowane i brunatne kwaśne, rzadziej zaś spotykane są gleby brunatne właściwe i rankery brunatne.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Brzozów posiada certyfikat PEFC

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bohaterom września 1939

Bohaterom września 1939

Uroczystość patriotyczna zgromadziła w Bykowcach, 10 września 2021 r., przed pomnikiem upamiętniającym walkę i śmierć ppor. Mariana Zaremby i jego towarzyszy, liczne grono przedstawicieli młodzieży, służb mundurowych, leśników, kombatantów, władz i różnych środowisk Ziemi Sanockiej oraz miejscową ludność.  

Prowadzący uroczystość dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, przypomniał zgromadzonym, że równo 50 lat temu, w roku 1971 powstał pomnik „Biało-Czerwony Sztandar”, który do dnia dzisiejszego upamiętnia ważny moment wojny obronnej 1939 r. – potyczkę tylnej straży 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi.

Zgromadzonych powitał Paweł Wdowiak, zastępca Wójta Gminy Sanok. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego referatu przygotowanego przez historyka Piotra Kitę, pracownika Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestnicy spotkania oddali hołd poległym, składając pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie, po przemarszu na cmentarz, ks. Bogdan Blama, miejscowy proboszcz, poprowadził modlitwę za dusze poległych, po czym delegacje uczestników złożyły wieńce i kwiaty na grobach dowódcy i jego żołnierzy.

Całość uroczystości uświetniała swoją grą orkiestra dęta Polskiego Górnictwa Naftowego I Gazownictwa Oddział w Sanoku.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Sanok i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Tomasz Masłowski