Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXII Submisja Drewna

XXII Submisja Drewna

We wtorek 23 lutego, w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Oferty złożyło 19 firm z Polski, Włoch, Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji.

Do sprzedaży, na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu, wystawiono 1 781 metrów sześciennych drewna, przeznaczonego do wykorzystania głównie w przemyśle okleiniarskim i lutniczym. Oferowany surowiec to drewno dębowe – 1172 m3, jaworowe – 201 m3, jesionowe – 192 m3, modrzewiowe – 130 m3, bukowe – 70 m3, olchowe – 9 m3, wiązowe – 6 m3 i klonowe – 2 m3.

Po raz pierwszy na tegorocznej aukcji wystawiono do sprzedaży drewno modrzewiowe, które sprzedało się w całości, potwierdzając zapotrzebowanie na surowiec najwyższej jakości.       

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2 026 zł/m3, przy czym najdroższe było drewno dębowe – 2 607 zł/m3. Najwyższa cena zaoferowana za rezonans jaworowy, pochodzący z Nadleśnictwa Baligród, wyniosła 22 621 zł/m3.

Obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, podsumowując przetarg, pogratulowała odbiorcom udanych zakupów a leśniczym i brakarzom podziękowała za pracę włożoną w przygotowanie atrakcyjnej oferty, przekładającej się na zasłużony sukces.

Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Masłowski