Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Gałązki pamięci przed Świętem Zmarłych

Gałązki pamięci przed Świętem Zmarłych

Nadleśnictwo Brzozów wspólnie z Polskim Towarzystwem Leśnym przygotowało w tym roku gałązki pamięci, które zostały umieszczone na grobach 21 leśników, położonych na 12 cmentarzach w zasięgu działania nadleśnictwa. Są to groby byłych pracowników terenowych i biurowych Nadleśnictwa Brzozów i Sanok, ale również pracowników innych nadleśnictw oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, pochowanych na naszym terenie. Spoczywają w nich także leśnicy, walczący za Ojczyznę w okresie Powstania Styczniowego i II wojny światowej.

W tym roku nadleśnictwo wyremontowało również drogę prowadzącą do starego cmentarza żydowskiego w Brzozowie Zdroju i miejsca straceń Żydów w 1942 roku w brzozowskim lesie.

TM