Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brzozów posiada własną bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona, w skład której wchodzą:

  • wyłączone d-stany jodłowe -51 ha,       
  • wyłączone d-stany modrzewiowe -3 ha,       
  • gospodarcze d-stany bukowe -129 ha,       
  • gospodarcze d-stany modrzewiowe -1ha,       
  • gospodarcze d-stany jodłowe -158 ha,       
  • gospodarcze d-stany dębowe -4 ha,       
  • gospodarcze d-stany czereśniowe -1ha    

1.    W posiadanej bazie nasiennej wyróżniono 11 drzew doborowych, w tym 4 czereśniowe i 7 modrzewiowych.
2.    Na terenie nadleśnictwa zlokalizowano bloki upraw pochodnych:

  •     23 ha - uprawa pochodna jodłowa pochodzenia naturalnego
  •     81 ha - uprawy pochodne jodłowe
  •     28 ha - uprawy pochodne bukowe

3.    Nadleśnictwo posiada własne gospodarstwo szkółkarskie składające się z pięciu szkółek gospodarczych o łącznej pow. produkcyjnej 2,61 ha, produkujące rocznie około 400 tys. sadzonek wykorzystywanych do odnowień i zalesień.
4.    W ramach pielęgnacji lasu wykonuje się średnio rocznie około:

  •     200 ha pielęgnacji upraw,
  •     68 ha czyszczeń wczesnych,
  •     321 ha czyszczeń późnych.

Prace odnowieniowe obejmują średnio 32 ha rocznie pod osłoną d-stanu, poprawki i uzupełnienia około 5 ha, rocznie uznaje się też około 20 ha odnowień naturalnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIV Submisja Drewna

XXIV Submisja Drewna

XXIV Submisja Drewna

W czwartek 23 lutego 2023 roku, w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXIV Submisję Drewna zorganizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Oferty złożyło 16 firm z Polski, Austrii, Włoch, Czech i Słowacji.

Do sprzedaży, na składach submisyjnych w Godowej, Oleszycach i Załużu, wystawiono 1 623 metry sześcienne drewna, przeznaczonego do wykorzystania głównie w przemyśle okleiniarskim i lutniczym. Oferowany surowiec, pochodzący z 20 nadleśnictw, to drewno: dębowe – 1 159 m3, jaworowe – 174 m3, modrzewiowe – 153 m3, dębu czerwonego – 52 m3, jesionowe – 44 m3, bukowe – 21 m3, wiązowe – 12 m3, klonowe – 5 m3 i olchowe – 3 m3.

 

Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 3 561 zł/m3, przy czym najdroższe było drewno dębowe – 4 274 zł/m3. Najwyższa cena zaoferowana za rezonans jaworowy, wyniosła 28 595 zł/m3 (kłoda o miąższości 1,86 m3, pochodząca z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, zakupiona przez firmę z Włoch). Jest to nowy rekord cenowy, który zdetronizował kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza w 2006 roku, kiedy niemiecka firma okleiniarska zaoferowała za nią 27 072 zł/m3.

 

Sprzedaż niemal całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces – powiedział Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych, przewodniczący komisji przetargowej. – Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie..

 

Submisje organizowane przez RDLP w Krośnie znane są z bardzo wysokiej jakości przygotowanego drewna i profesjonalnego poziomu organizacji, na co zwracają uwagę oferenci. Odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Masłowski