Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brzozów posiada własną bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona, w skład której wchodzą:

  • wyłączone d-stany jodłowe -51 ha,       
  • wyłączone d-stany modrzewiowe -3 ha,       
  • gospodarcze d-stany bukowe -129 ha,       
  • gospodarcze d-stany modrzewiowe -1ha,       
  • gospodarcze d-stany jodłowe -158 ha,       
  • gospodarcze d-stany dębowe -4 ha,       
  • gospodarcze d-stany czereśniowe -1ha    

1.    W posiadanej bazie nasiennej wyróżniono 11 drzew doborowych, w tym 4 czereśniowe i 7 modrzewiowych.
2.    Na terenie nadleśnictwa zlokalizowano bloki upraw pochodnych:

  •     23 ha - uprawa pochodna jodłowa pochodzenia naturalnego
  •     81 ha - uprawy pochodne jodłowe
  •     28 ha - uprawy pochodne bukowe

3.    Nadleśnictwo posiada własne gospodarstwo szkółkarskie składające się z pięciu szkółek gospodarczych o łącznej pow. produkcyjnej 2,61 ha, produkujące rocznie około 400 tys. sadzonek wykorzystywanych do odnowień i zalesień.
4.    W ramach pielęgnacji lasu wykonuje się średnio rocznie około:

  •     200 ha pielęgnacji upraw,
  •     68 ha czyszczeń wczesnych,
  •     321 ha czyszczeń późnych.

Prace odnowieniowe obejmują średnio 32 ha rocznie pod osłoną d-stanu, poprawki i uzupełnienia około 5 ha, rocznie uznaje się też około 20 ha odnowień naturalnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wkrótce akcja #sadziMy

Wkrótce akcja #sadziMy

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy, w czwartek i piątek (30 września i 1 października) w całej Polsce przeprowadzona zostanie coroczna akcja #sadziMy. Lasy Państwowe przeznaczyły do rozdania podczas akcji milion sadzonek rodzimych drzew leśnych.

Z tego na terenie RDLP w Krośnie do dyspozycji chętnych będzie prawie 30 tysięcy sadzonek młodych jodeł, świerków, buków i dębów. Najwięcej drzewek – pięć tysięcy – rozdadzą leśnicy w Nadleśnictwie Kolbuszowa, po trzy tysiące w Birczy i Mielcu. Przy samym biurze RDLP w Krośnie przy ul. Bieszczadzkiej 2 na zainteresowanych czekać będzie 1000 sadzonek sosen i dębów.

Każdy chętny będzie mógł otrzymać darmowo do 10 sadzonek, które może następnie posadzić na własnym gruncie. Do drzewek dołączona będzie krótka instrukcja sadzenia. 

Rozpoczęcie akcji w czwartek o godz. 10.00 – akcja trwać będzie do wyczerpania sadzonek.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

 

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie