Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

Na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu Nadleśnictwo Brzozów średniorocznie może pozyskać 89 tys.m3 drewna. Drewno pozyskiwane jest przede wszystkim w ramach cięć rębnych rębnią złożoną IV oraz rębniami częściowymi II. Rębnie te w doskonały sposób umożliwiają spełnianie wszelkich potrzeb złożonych drzewostanów – począwszy od przygotowania do obsiewu nasion, poprzez w naturalny obsiew, stworzenie dobrych warunków dla wzrostu i rozwoju młodych drzewek. Pozostała masa drewna pozyskiwana jest w ramach cięć pielęgnacyjnych i sanitarnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

Jak co roku 10 września kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz i organizacji ziemi sanockiej a także leśnicy, harcerze i uczniowie szkół zgromadzili się przed pomnikiem  w Bykowcach k. Sanoka aby uczcić pamięć sześciu poległych żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora, którzy zginęli podczas wojny obronnej 1939 roku właśnie w tej miejscowości.
 

To w Bykowcach  10 września 1939 roku miała miejsce potyczka tylnej straży Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z najeźdźcą hitlerowskim, zadając mu spore straty. Z racji ogromnej przewagi liczebnej oddziałów niemieckich pozycji obronnych nie dało się utrzymać. W tej sytuacji porucznik Zaremba, sam pozostając na stanowisku, rozkazał wycofać się swoim żołnierzom. Po wyczerpaniu amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców i zastrzelony przez niemieckiego oficera.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele w Bykowcach. Następnie wszyscy uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik ku czci poległych żołnierzy. Po powitaniu gości przez gospodarza uroczystości Panią Annę Hałas, Wójt Gminy Sanok, uczestnicy obchodów mieli okazje wysłuchać ciekawej prelekcji Pana Piotra Kity, historyka z Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, który przybliżył obecnym tragiczne fakty z września 1939 roku. Bardzo liczne w tym roku delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, weteranów i kombatantów, służb mundurowych, leśników, harcerzy szkół oraz innych organizacji złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Tradycją obchodów jest również uroczysty przemarsz uczestników ma miejscowy cmentarz, gdzie pochowano poległych żołnierzy. W środkowej części cmentarza znajduje się mogiła ppor. Mariana Zaremby, natomiast w jego północnej części, w grobowcu zbiorowym, pochowani są pozostali żołnierze.  Modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogdan Blama, proboszcz parafii Sanok- Olchowce.  Wzruszającą część obchodów- apel poległych poprowadziła podporucznik Martyna Kosiorowska z 21-go Batalionu Logistycznego im. Gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21-szej Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Doniosłą rangę uroczystości zapewniła kompania honorowa 21 Batalionu Logistycznego im. Gen. Brygady Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Oprawę muzyczną tworzyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej  z Pakoszówki.

Głównym organizatorem uroczystości byli Wójt Gminy Sanok przy udziale 21 Batalionu Logistycznego im. Gen. Brygady Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.