Asset Publisher
oferta edukacyjna
Nadleśnictwo Brzozów, jak wszystkie jednostki Lasów Państwowych realizuje działalność edukacyjną w ramach swojej statutowej działalności. Lasy państwowe i leśnicy inicjują liczne akcje edukacyjne zwiększając świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych i kształtując postawy sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi.
W ramach działań edukacyjnych opowiadamy o lesie, o jego różnorodności i złożoności, a także o wielorakich funkcjach jakie pełni las – krajobrazowych, środowiskowych, ekologicznych, produkcyjnych, rekreacyjnych i kulturotwórczych.
Zwracamy uwagę na drewno, które jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, ma wiele zastosowań we współczesnym świecie i jest odpowiedzią na potrzebę życia w zgodzie z naturą i zrównoważonego korzystania z jej zasobów.
Pokazujemy, jak leśnicy gospodarują w lasach. Akcentujemy fakt, że podążamy krok za naturą dbając o trwałość lasu i jego dobrą kondycję. Dostarczanie drewna na rynek, choć jest ważnym zadaniem leśników, nigdy nie przesłania nam potrzeb przyrodniczych, zarówno w zakresie ochrony ekosystemów leśnych, jak i wielorakich funkcji jakie pełni las.
Opowiadamy o tym, co znajduje się w lesie: o drzewach i krzewach, grzybach, o zwierzętach. Pokazujemy, jak zmienia się przyroda w poszczególnych porach roku. Przedstawiamy procesy jakie zachodzą w tym złożonym ekosystemie i naszą w nim rolę.
Działania edukacyjne – pogadanki, prelekcje, zajęcia w terenie, stoiska edukacyjne czy też konkursy – dostosowujemy do grup wiekowych i zapotrzebowania szkół i jednostek oświatowych.
Edukacją leśną w Nadleśnictwie Brzozów zajmuje się Krzysztof Filak tel. 600 827 066
mail krzysztof.filak@krosno.lasy.gov.pl
Szkoły i inne instytucje odwiedzające Nadleśnictwo Brzozów i biorące udział w zajęciach edukacyjnych przez nas organizowanych powinny podpisać stosowne oświadczenie, wzór w załączeniu.
Zachęcamy Państwa do pobrania przygotowanych przez nas pomocy dydaktycznych.
Przydadzą się podczas wycieczek do lasu, zarówno dzieciom jak i dorosłym:
do pobrania:
Asset Publisher
Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie Nadleśnictwa Brzozów znajduje się 17 pomników przyrody. Przeważają pojedyncze drzewa.
- Jd – szt.1 – leś. Niewistka
- Md – szt.1– leś. Przysietnica
- Db – szt.5 – leś. Przysietnica, Podlesie, Trepcza
- So – szt.2 – leś. Niewistka, Grabownica
- Jś – szt.1 – leś Tyrawa Wołoska
- Bk – szt.4 - leś. Tyrawa Wołoska,
- Lp – szt.1 – leś. Dobra Występują także dwie wychodnie skalne „Mały Kamień" (leś. Bykowce)i „Duży Kamień" (leś. Bykowce).