Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu)

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

Ważnym zadaniem w zakresie ochrony lasu jest prognozowanie występowania szkodliwych owadów leśnych poprzez prowadzenie próbnych poszukiwań w glebie, ściole, zbiór z drzew próbnych oraz do pułapek feromonowych.

W Nadleśnictwie prowadzi się czynną ochronę pożytecznej fauny, biologiczne niszczenie baz pokarmowych grzybów pasożytniczych, a także ewidencjuje szkody powstałe w wyniku działania czynników abiotycznych.

Drzewostany Nadleśnictwa Brzozów należą prawie w całości do ochronnych: wodochronnych, glebochronnych, w granicach administracyjnych miast a także stanowiących powierzchnie badawcze i drzewostany nasienne. Są z natury odporne biologicznie na działanie szkodników owadzich i grzybowych; należą do najmniej zagrożonych przez przemysłowe zanieczyszczenia powietrza ze względu na słabo rozwinięty przemysł w tym rejonie oraz dużą różnorodność gatunkową.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bohaterom września 1939

Bohaterom września 1939

Uroczystość patriotyczna zgromadziła w Bykowcach, 10 września 2021 r., przed pomnikiem upamiętniającym walkę i śmierć ppor. Mariana Zaremby i jego towarzyszy, liczne grono przedstawicieli młodzieży, służb mundurowych, leśników, kombatantów, władz i różnych środowisk Ziemi Sanockiej oraz miejscową ludność.  

Prowadzący uroczystość dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, przypomniał zgromadzonym, że równo 50 lat temu, w roku 1971 powstał pomnik „Biało-Czerwony Sztandar”, który do dnia dzisiejszego upamiętnia ważny moment wojny obronnej 1939 r. – potyczkę tylnej straży 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi.

Zgromadzonych powitał Paweł Wdowiak, zastępca Wójta Gminy Sanok. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego referatu przygotowanego przez historyka Piotra Kitę, pracownika Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestnicy spotkania oddali hołd poległym, składając pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie, po przemarszu na cmentarz, ks. Bogdan Blama, miejscowy proboszcz, poprowadził modlitwę za dusze poległych, po czym delegacje uczestników złożyły wieńce i kwiaty na grobach dowódcy i jego żołnierzy.

Całość uroczystości uświetniała swoją grą orkiestra dęta Polskiego Górnictwa Naftowego I Gazownictwa Oddział w Sanoku.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Sanok i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Tomasz Masłowski