Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000.

Na terenie Nadleśnictwa Brzozów wyznaczono obszary zaliczone do Sieci Natura 2000:

Obszary specjalnej Ochrony Ptaków(OSOP)

Ostoja ta obejmuje główne pasmo Gór Słonnych (pow. Nadleśnictwa Brzozów – 6 727,67 ha). Jest to obszar lęgowy dla orła przedniego, puszczyka uralskiego, orlika krzykliwego a także bociana czarnego. Występuje tu co najmniej 28 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOOS)

* Obszary Ochrony Siedlisk „Góry Słonne" w przeważającej części pokrywają się z Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków „Góry Słonne" Zajmują powierzchnie 550 880 ha; w tym Nadleśnictwa Brzozów 6 429 ha. Przedmiotem ochrony są siedliska przyrodnicze (na terenie Nadl. Brzozów m.inn. siedlisko żyznych buczyn górskich, kwaśnych buczyn górskich  grądu środkowoeuropejskiego), długa lista chronionych gatunków roślin i zwierząt wymienionych w dyrektywie siedliskowej.

* Specjalny obszar ochrony siedlisk „Kościół w Dydni"

Na obszarze tym (Nadleśnictwo Brzozów 102,35 ha) znajduje się największa znana na Podkarpaciu kolonia rozrodcza nocka dużego (Myotis myotis). Jej liczebność waha się w granicach 200-380 osobników.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Karpaty Zaklęte w Drewnie

Karpaty Zaklęte w Drewnie

Niewątpliwie, w drewnie zaklęta jest kultura i historia naszego regionu. Wielość zastosowań drewna znalazła odzwierciedlenie w bogatej ofercie imprezy plenerowej „Karpaty zaklęte w drewnie” organizowanej prze Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku we współpracy z okolicznymi Nadleśnictwami.   

Nadleśnictwa Brzozów, Rymanów i Bircza w zorganizowanych przez siebie stoiskach pokazały wielość funkcji lasów i ich nieocenioną rolę. W zaaranżowanym przez Nadleśnictwo Bircza lesie zaprezentowano eksponaty wielu gatunków roślin i zwierząt, jakie występują w naszym regionie. Nadleśnictwo Rymanów przedstawiło gry i zabawy związane z wykorzystaniem drewna: dzieci miały okazję zbudować drewniany dom, a dorośli przypominali sobie zawody związane z drewnem i zapisywali jego cechy.
Strefa zabawy zorganizowana przez Nadleśnictwo Brzozów miała charakter piknikowy. Pod ocienieniem namiotu, na kocykach, leśni edukatorzy wraz z dziećmi układali leśne puzzle i zgadywanki. Mali artyści tworzyli swoje obrazy na krążkach drewna i poznawali tropy zwierząt.

W związku z obchodzonym przez Lasy Państwowe jubileuszem 100 -lecia zaprezentowano także wystawę dotyczącą kulturotwórczej roli lasu i historii leśnictwa w Polsce.

Akcentem wieńczącym imprezę był pokaz filmu „Loret - leśnik z charakterem” zrealizowanego przez TV Obiektyw. Obraz ukazuje losy Adama Loreta, jaślanina, pierwszego Dyrektora Lasów Państwowych.

- Karpaty Zaklęte w Drewnie to niezwykłe wydarzenie o ustalonej już renomie. Z racji samego tematu imprezy oraz historii naszego regionu  ma dla nas wartość priorytetową. Karpaty zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym są bardzo ściśle związane z lasem, a także i z drewnem. Bardzo nam zależy aby pokazać uczestnikom ogrom tych powiązań - mówi Paweł Biernacki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów. - Cieszę się, że w roku tak ważnego dla nas jubileuszu mogliśmy zaprezentować szerokiej publiczności sylwetkę Adama Loreta. Pierwszy Dyrektor Lasów Państwowych był wizjonerem i człowiekiem wielkiego formatu, z którego autorytetu czerpiemy do dzisiejszego dnia  – podkreśla Nadleśniczy

Podczas imprezy swoje stoiska zaprezentowali twórcy regionalni, koła gospodyń wiejskich, Straż Pożarna i GOPR. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, warsztatach z lirą korbową czy też spróbować leśnej kuchni. Muzyczną oprawę zapewniły koncerty znamienitych twórców: Kapeli Drewutnia, Joli Tubielewicz z zespołem oraz folkowo-rockowego zespołu Rzepczyno.
 

Zdjęcia

Małgorzata Kaczorowska – Nadleśnictwo Brzozów

Jakub Masłowski – Nadleśnictwo Bircza