Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo Brzozów posiada własną bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona, w skład której wchodzą:

  • wyłączone d-stany jodłowe -51 ha,       
  • wyłączone d-stany modrzewiowe -3 ha,       
  • gospodarcze d-stany bukowe -129 ha,       
  • gospodarcze d-stany modrzewiowe -1ha,       
  • gospodarcze d-stany jodłowe -158 ha,       
  • gospodarcze d-stany dębowe -4 ha,       
  • gospodarcze d-stany czereśniowe -1ha    

1.    W posiadanej bazie nasiennej wyróżniono 11 drzew doborowych, w tym 4 czereśniowe i 7 modrzewiowych.
2.    Na terenie nadleśnictwa zlokalizowano bloki upraw pochodnych:

  •     23 ha - uprawa pochodna jodłowa pochodzenia naturalnego
  •     81 ha - uprawy pochodne jodłowe
  •     28 ha - uprawy pochodne bukowe

3.    Nadleśnictwo posiada własne gospodarstwo szkółkarskie składające się z pięciu szkółek gospodarczych o łącznej pow. produkcyjnej 2,61 ha, produkujące rocznie około 400 tys. sadzonek wykorzystywanych do odnowień i zalesień.
4.    W ramach pielęgnacji lasu wykonuje się średnio rocznie około:

  •     200 ha pielęgnacji upraw,
  •     68 ha czyszczeń wczesnych,
  •     321 ha czyszczeń późnych.

Prace odnowieniowe obejmują średnio 32 ha rocznie pod osłoną d-stanu, poprawki i uzupełnienia około 5 ha, rocznie uznaje się też około 20 ha odnowień naturalnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Za nami XVII Regionalne Zawody Drwali

Za nami XVII Regionalne Zawody Drwali

    Ponad dwudziestu drwali pracujących na co dzień w Zakładach Usług Leśnych na terenie Nadleśnictw zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wzięło udział w  Regionalnych Zawodach Drwali. Impreza odbyła się siedemnasty już raz, tym razem na terenie w Nadleśnictwa Brzozów.
 

   Drwale rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach. Flagowa konkurencja, ścinka drzew, odbyła się na terenie leśnictwa Wola Krecowska, natomiast pozostałe konkurencje: okrzesywanie, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód
i dokładność przerzynki miały miejsce na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ta część zawodów była otwarta dla publiczności. Kibice mieli okazje podziwiać zręczność drwali oraz precyzję, z jaką posługiwali się pilarką.


  Warsztaty, organizowane w formie zawodów, mają na celu przede wszystkim podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych drwali, a także promowanie bezpiecznych metod pracy – przypomniał Przewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie, Bartłomiej Peret – stąd na naszych spotkaniach tak mocny akcent kładziemy na respektowanie zasad bezpiecznej i ergonomicznej pracy.


  Jak trudna jest praca pilarza wiedzą sami zawodnicy, którzy, pracując przecież na co dzień przy ścince drewna, mieli podczas zawodów niemałą tremę. Wymagania w poszczególnych konkurencjach są wysokie: brano pod uwagę czas wykonania zadania oraz jego dokładność, a sędziowie bardzo skrupulatnie oceniali zawodników. Ilość uzyskanych punktów w poszczególnych konkurencjach może być także obniżona z uwagi na nieprawidłową postawę czy technikę ścinki. O trudności zawodów niech świadczy fakt, że w siedemnastoletniej historii nie było zawodnika, który zdobyłby maksymalną liczbę punktów!


- Zawód drwala to nie przelewki. Pilarze muszą cechować się precyzją i opanowaniem, a także mieć wiedzę na temat drewna i jego cech technicznych, bo to ma kluczowe znaczenie przy ścince. Dlatego tak niewiele osób garnie się do tego fachu –  nadmienił Zenon Szkamruk, sędzia główny zawodów.

Wydaje się, że coraz mniej osób zna i docenia zawód drwala– podkreślił Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów, Paweł Biernacki – a przecież to między innymi dzięki ciężkiej i niebezpiecznej pracy drwali w naszych domach może zagościć drewno - surowiec, o tak wielu zastosowaniach.

  Dzięki hojności sponsorów każdy z uczestników otrzymał cenne nagrody oraz certyfikaty uczestnictwa w warsztatach sygnowane przez Państwową Inspekcję Pracy, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Krośnie

  Zwycięzcą tegorocznych Regionalnych Zawodów Drwali został Pan Tomasz Bilski, wykonujący usługi leśne na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Drugie miejsce zajął Stanisław Olejko, pracujący dla Nadleśnictwa Brzozów. Na trzecim miejscu uplasował się Pan Adam Turek, wykonujący prace leśne dla Nadleśnictwa Dukla.
 

 W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

 Ścinka drzew – Ryszard Staroń, Nadleśnictwo Sieniawa

 Okrzesywanie – Ryszard Staroń, Nadleśnictwo Sieniawa

 Przygotowanie pilarki do pracy – Tomasz Bilski, Nadleśnictwo Rymanów

 Złożona przerzynka kłód - Tomasz Bilski, Nadleśnictwo Rymanów

 Dokładność przerzynki – Jakub Kowalski, Nadleśnictwo Komańcza

 

 Najlepszy zawodnik pracujący pilarką Husqvarna – Adam Turek, Nadleśnictwo Dukla

 Najstarszy zawodnik zawodów – Stanisław Olejko, Nadleśnictwo Brzozów

 

   Organizatorami tegorocznych Regionalnych Zawodów Drwali byli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie,  Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Krośnie oraz Nadleśnictwo Brzozów

 

   Bardzo dziękujemy sponsorom tegorocznej edycji zawodów:

Cellfast, Stihl, Husqvarna Poland, Santech Las i Ogród, Ampere Polska, Remet CNC Technology, Milwaukee Polska, Diam-Pol sp. zoo Rzeszów; Grzyb Tartak- Józefów, Santech Las i Ogród, Zakład Obsługi Leśnictwa w Tarnobrzegu, Tagart, Zakład Usług Leśnych – Robert Piętowski, Donum Corde – Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej Budy Głogowskie, Leszek Kochanowicz – Utrzymanie Dróg i Autostrad, Drewger Jasienica Rosielna, El-Bud Sanok, Drew Pol Nozdrzec, Drewkot Krzywe, Drewnopol Sanok, Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie;