Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Leśne echa” w 90-lecie Lasów Państwowych

„Leśne echa” w 90-lecie Lasów Państwowych

Zorganizowany wspólnie przez Muzeum Regionalne w Brzozowie i Nadleśnictwo Brzozów wernisaż wystawy fotografii Marcina Michańczyka pt. „Leśne echa”, w piątkowe popołudnie 18 lipca br., zgromadził liczne grono miłośników przyrody. Prowadzący spotkanie dyrektor muzeum Mariusz Kaznowski powitał zgromadzonych gości, rodzinę i przyjaciół Autora.

Pochodzący z Grabownicy Starzeńskiej Marcin Michańczyk pasjonuje się fotografią od wielu lat. Jest absolwent studium fotograficznego w Krośnie. Wystawa „Leśne echa" jest jego drugą indywidualną wystawą zorganizowaną w Muzeum Regionalnym w Brzozowie.

 

Goście najpierw mieli okazję zapoznania się z prezentacją „Dla lasu, dla ludzi", a następnie z filmem promocyjnym „90 lat Lasów Państwowych 1924-2014" w reżyserii Adama Kuczyńskiego z rewelacyjnymi zdjęciami m.in. Michała i Tomasza Ogrodowczyków i Sławomira Skupińskiego. Dzięki tym dwóm obrazom poznali niektóre aspekty działalności polskich leśników w zakresie dostarczania na rynek surowca drzewnego, zapewniania miejsc pracy, ochrony przyrody oraz prowadzenia edukacji proekologicznej i promowania turystyki leśnej. Każdy otrzymał, ufundowane przez brzozowskie nadleśnictwo, foldery informacyjne i gadżety promocyjne.

 

Na zakończenie Autor podzielił się z gośćmi swoim zamiłowaniem i ogromną pasją do fotografowania. Jak sam mówi: Jestem przyjacielem lasu. Podziękował również bardzo serdecznie za przybycie na wernisaż i zaprosił do obejrzenia wystawy.

 

Ekspozycja będzie czynna do 17 sierpnia br.

fot. Piotr Sobota, tekst: ag oraz TM