Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bohaterom września 1939

Bohaterom września 1939

Uroczystość patriotyczna zgromadziła w Bykowcach, 10 września 2021 r., przed pomnikiem upamiętniającym walkę i śmierć ppor. Mariana Zaremby i jego towarzyszy, liczne grono przedstawicieli młodzieży, służb mundurowych, leśników, kombatantów, władz i różnych środowisk Ziemi Sanockiej oraz miejscową ludność.  

Prowadzący uroczystość dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, przypomniał zgromadzonym, że równo 50 lat temu, w roku 1971 powstał pomnik „Biało-Czerwony Sztandar”, który do dnia dzisiejszego upamiętnia ważny moment wojny obronnej 1939 r. – potyczkę tylnej straży 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi.

Zgromadzonych powitał Paweł Wdowiak, zastępca Wójta Gminy Sanok. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowego referatu przygotowanego przez historyka Piotra Kitę, pracownika Muzeum Historycznego w Sanoku. Uczestnicy spotkania oddali hołd poległym, składając pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie, po przemarszu na cmentarz, ks. Bogdan Blama, miejscowy proboszcz, poprowadził modlitwę za dusze poległych, po czym delegacje uczestników złożyły wieńce i kwiaty na grobach dowódcy i jego żołnierzy.

Całość uroczystości uświetniała swoją grą orkiestra dęta Polskiego Górnictwa Naftowego I Gazownictwa Oddział w Sanoku.

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Sanok i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Tomasz Masłowski