Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Obszary Natura 2000 stanowią 40 proc. gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, zajmują ponad 2,8 mln ha

Na terenie kraju obecnie są wyznaczone 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823 obszary ochrony siedlisk (SOO), w tym 364 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. Pokrywają one prawie 20 proc. powierzchni kraju.

Większość obszarów naturowych powstała na terenach leśnych. Stanowią one 40 proc. gruntów w zarządzie PGL LP, zajmują ponad 2,8 mln ha.

Przeczytaj więcej o sieci Natura 2000.

Na terenie Nadleśnictwa Brzozów wyznaczono obszary zaliczone do Sieci Natura 2000:

Obszary specjalnej Ochrony Ptaków(OSOP)

Ostoja ta obejmuje główne pasmo Gór Słonnych (pow. Nadleśnictwa Brzozów – 6 727,67 ha). Jest to obszar lęgowy dla orła przedniego, puszczyka uralskiego, orlika krzykliwego a także bociana czarnego. Występuje tu co najmniej 28 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOOS)

* Obszary Ochrony Siedlisk „Góry Słonne" w przeważającej części pokrywają się z Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków „Góry Słonne" Zajmują powierzchnie 550 880 ha; w tym Nadleśnictwa Brzozów 6 429 ha. Przedmiotem ochrony są siedliska przyrodnicze (na terenie Nadl. Brzozów m.inn. siedlisko żyznych buczyn górskich, kwaśnych buczyn górskich  grądu środkowoeuropejskiego), długa lista chronionych gatunków roślin i zwierząt wymienionych w dyrektywie siedliskowej.

* Specjalny obszar ochrony siedlisk „Kościół w Dydni"

Na obszarze tym (Nadleśnictwo Brzozów 102,35 ha) znajduje się największa znana na Podkarpaciu kolonia rozrodcza nocka dużego (Myotis myotis). Jej liczebność waha się w granicach 200-380 osobników.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Paweł Biernacki nowym nadleśniczym w Brzozowie

Paweł Biernacki nowym nadleśniczym w Brzozowie

W czwartek 4 lutego dyrektor Grażyna Zagrobelna powołała Pawła Biernackiego na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów. Zastąpił on Andrzeja Dąbrowskiego, który w ubiegłym tygodniu odszedł na emeryturę.

Nadleśniczy Paweł Biernacki jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku finanse i bankowość oraz leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i kompetencji menadżerskich. Karierę zawodową zaczynał w Karpackiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o. Zakład Gazowniczy w Jaśle,  a w latach 2005 – 2006 pracował w firmie SBS NHS – Oddział w Southampton (Wielka Brytania), a po powrocie do kraju  w Delphi Poland S.A. Centrala w Krakowie jako analityk finansowy.

W Lasach Państwowych pracuje od 2006 roku, początkowo w Wydziale Księgowości RDLP w Krośnie, a od 2010 roku był głównym księgowym Nadleśnictwa Brzozów.

- Wejście w rolę nadleśniczego ułatwia mi fakt, że od 10 lat znam to nadleśnictwo i całą załogę, dlatego łatwiej jest mi od razu zająć się wyzwaniami, które przed nami stoją – zaznacza nadleśniczy Biernacki. - Najbliższe zadanie to submisja drewna o zasięgu regionalnym, organizowana u nas już po raz 22. Będę kontynuował wypracowane przez poprzednika dobre praktyki w zarządzaniu firmą, a także wprowadzał nowe rozwiązania, mając na uwadze dynamicznie zmieniające się uwarunkowania. W centrum mojej uwagi jest las, ale dbałość o niego wymaga poszanowania ludzi, dobrej atmosfery pracy oraz ich zaangażowania w różne sfery aktywności. Dlatego istotne jest podnoszenie kwalifikacji załogi, by dobrze radziła sobie w zmieniających się okolicznościach i spełniała rosnące oczekiwania otoczenia leśnictwa.

Nowy nadleśniczy jest żonaty, ma dwoje dzieci, działa społecznie jako skarbnik Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie, pasjonuje się geografią, podróżami, zwłaszcza w Karpaty Wschodnie, turystyką pieszą i historią.

 

                                                                                               Edward Marszałek

 rzecznik prasowy RDLP w Krośnie