Asset Publisher
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – DYDAKTYCZNA „JODEŁKI”
Znajduje się w leśnictwie Wola Krecowska, w miejscowości Siemuszowa. Przy ścieżce znajduje się wyposażona w tablice edukacyjne wiata turystyczna z miejscem na ognisko. Wędrując ścieżką długości ok. 2 km i korzystając z informacji umieszczonych na tablicach przystankowych (12 szt.) można przybliżyć sobie wiedzę dotyczącą rosnących tutaj gatunków drzew i występujących osobliwości przyrodniczych.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO- DYDAKTYCZNA „POLANKI”
Ścieżka znajduje się w leśnictwie Bykowce, w rezerwacie przyrody „Polanki”. Długość ścieżki ok. 2 km, czas przejścia ok. 2 godzin.
Wędrówka po ścieżce daje możliwość poznania wielu osobliwości przyrodniczych – zarówno świata roślinnego, jak i zwierzęcego. Ścieżka rozpoczyna się małą polaną z parkingiem, wiatą i miejscem na ognisko. Na ścieżce zlokalizowanych jest 10 przystanków, przy których można znaleźć interesujące opisy otoczenia. Jest tu również punkt widokowy. Obok trasy przemarszu znajduje się źródełko ze zmineralizowaną wodą siarczkową i żelazistą.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – DYDAKTYCZNA „BRZOZÓW ZDRÓJ”
Ścieżka znajduje się w leśnictwie Podlesie, w pobliżu miasta Brzozowa, w miejscu zniszczonego w czasie wojny uzdrowiska Brzozów Zdrój. Przy ścieżce znajduje się wiata edukacyjna wyposażona w tablice dydaktyczne, eksponaty a także przenośne plansze. Jest również miejsce na ognisko i plac na gry i zabawy.
Trasa ścieżki, długości ok. 3 km wyposażona jest w tablice informacyjno – edukacyjne, które pomagają dostrzec osobliwości przyrodnicze i piękno naszych lasów.
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – DYDAKTYCZNA „ORLI KAMIEŃ”
Znajduje się na Białej Górze w Sanoku, w leśnictwie Liszna. Wejście na ścieżkę zlokalizowane jest przy Królewskiej Studni. Trasa ścieżki, długości ponad 6 km prowadzi do szczytu Orli Kamień. Na ścieżce znajdują się tablice informacyjne o treściach historycznych oraz przyrodniczych.
PUNKT WIDOKOWY W GÓRACH SŁONNYCH
Usytuowany przy drodze Sanok – Przemyśl na szczycie Gór Słonnych. Z platformy widokowej możemy podziwiać przepiękną panoramę całych Bieszczad i Beskidu Niskiego. Identyfikację szczytów ułatwia znajdująca się tutaj tablica informacyjna z mapą wszystkich widocznych wniesień.
Asset Publisher
#SprzątaMY!
#SprzątaMY!
#SprzątaMY!
Za nami trzecia edycja akcji „SprzątaMY” zainaugurowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów wraz z dziećmi Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie sprzątali teren przy ścieżce przyrodniczej Brzozów Zdrój.
To jedno z najczęściej uczęszczanych przez brzozowian miejsc. Mimo starań leśników na trasie ścieżki i przy wiacie turystycznej śmieci nie brakuje.
Śmieci w lasach stanowią problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów, które wabią resztki pokarmów i napoi. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują także dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD. Mimo obowiązujących uregulowań w tym zakresie proceder zostawiania odpadów w lasach nadal trwa. Stąd wszelkie akcje edukacyjne oraz wydarzenia zachęcające do ich zbierania są cenną i potrzebną inicjatywą.
Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej koncepcji „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994. W czasie pierwszej edycji akcji #SprzątaMY wzięło udział ponad 43 tys. osób. Tegoroczna akcja organizowana była we wszystkich Nadleśnictwach w
Polsce.
Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.
Foto: M.Kaczorowska