Zasoby leśne

Na obszarze Nadleśnictwa Brzozów dominującym typem gleb są gleby brunatne. Stanowią one 70% powierzchni nadleśnictwa. Wśród nich przeważają gleby brunatne wyługowane i brunatne kwaśne, rzadziej zaś spotykane są gleby brunatne właściwe i rankery brunatne.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Brzozów posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Paweł Biernacki nowym nadleśniczym w Brzozowie

Paweł Biernacki nowym nadleśniczym w Brzozowie

W czwartek 4 lutego dyrektor Grażyna Zagrobelna powołała Pawła Biernackiego na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów. Zastąpił on Andrzeja Dąbrowskiego, który w ubiegłym tygodniu odszedł na emeryturę.

Nadleśniczy Paweł Biernacki jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku finanse i bankowość oraz leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i kompetencji menadżerskich. Karierę zawodową zaczynał w Karpackiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o. Zakład Gazowniczy w Jaśle,  a w latach 2005 – 2006 pracował w firmie SBS NHS – Oddział w Southampton (Wielka Brytania), a po powrocie do kraju  w Delphi Poland S.A. Centrala w Krakowie jako analityk finansowy.

W Lasach Państwowych pracuje od 2006 roku, początkowo w Wydziale Księgowości RDLP w Krośnie, a od 2010 roku był głównym księgowym Nadleśnictwa Brzozów.

- Wejście w rolę nadleśniczego ułatwia mi fakt, że od 10 lat znam to nadleśnictwo i całą załogę, dlatego łatwiej jest mi od razu zająć się wyzwaniami, które przed nami stoją – zaznacza nadleśniczy Biernacki. - Najbliższe zadanie to submisja drewna o zasięgu regionalnym, organizowana u nas już po raz 22. Będę kontynuował wypracowane przez poprzednika dobre praktyki w zarządzaniu firmą, a także wprowadzał nowe rozwiązania, mając na uwadze dynamicznie zmieniające się uwarunkowania. W centrum mojej uwagi jest las, ale dbałość o niego wymaga poszanowania ludzi, dobrej atmosfery pracy oraz ich zaangażowania w różne sfery aktywności. Dlatego istotne jest podnoszenie kwalifikacji załogi, by dobrze radziła sobie w zmieniających się okolicznościach i spełniała rosnące oczekiwania otoczenia leśnictwa.

Nowy nadleśniczy jest żonaty, ma dwoje dzieci, działa społecznie jako skarbnik Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie, pasjonuje się geografią, podróżami, zwłaszcza w Karpaty Wschodnie, turystyką pieszą i historią.

 

                                                                                               Edward Marszałek

 rzecznik prasowy RDLP w Krośnie