Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Drzewa w leśnictwie Izdebki

Święto Drzewa w leśnictwie Izdebki

Święto Drzewa w leśnictwie Izdebki.

 

W tym roku 12 października obchodziliśmy Święto Drzewa w leśnictwie Izdebki. Tradycyjnie od 16 lat wspólnie z tą samą szkołą podstawową w Izdebkach realizujemy cele założeniowe programu – kształtowanie wśród młodzieży postaw odpowiedzialnych za środowisko.

Odbyły się zajęcia edukacyjne na temat  gospodarki leśnej, roli leśnika w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemów leśnych a także była praktyczna nauka rozpoznawania drzew i krzewów, które rosną w naszych lasach. Później były zmagania konkursowe w rozpoznawaniu 28 gatunków drzew i krzewów, które wcześniej były szczegółowo omówione. Pierwsze miejsca zostały uhonorowane wartościowymi nagrodami, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Po emocjonujących zmaganiach nadszedł czas na ognisko i wspólne pieczenie kiełbaski.