Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

W Nadleśnictwie Brzozów gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 6 kół łowieckich PZŁ gospodarujących na 7 obwodach łowieckich wydzierżawionych, dla których Nadleśnictwo zatwierdza łowieckie plany hodowlane:

Ostoja Brzozów

obwód nr 2

Bażant Brzozów

obwód nr 3 i 7

Jeleń Brzozów

obwód nr 6

Jarząbek Sanok

obwód nr 24

Żubr Sanok

obwód nr 25

Darz Bór Sanok

obwód nr 26

Zwierzyna łowna to głównie: sarna, jeleń europejski, dzik, lis, zając, występują również: bażant, kuna leśna, kuropatwa, jarząbek oraz kaczka.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ocena produkcji szkółkarskiej

Ocena produkcji szkółkarskiej

Ocena produkcji szkółkarskiej

Jesienna ocena wydajności produkcji szkółkarskiej, przeprowadzana każdego roku, polega na określeniu, na podstawie oględzin terenowych i próbnych przeliczeń, ilości materiału sadzeniowego, jakim będziemy dysponować na wiosnę w czasie odnawiania lasu. Komisja przeprowadza dokładne przeliczenie tylko na metrowych odcinkach wybranych rządków czy taśm, a całość zapasu ustalana jest na podstawie przemnożenia uzyskanej średniej arytmetycznej przez łączną ich długość na ocenianym obszarze. Możliwie ścisłe określenie zapasu materiału sadzeniowego ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu dalszych prac w szkółce oraz na przewidywanych do odnowienia czy zalesienia powierzchniach.

Tomasz Masłowski